Hamulec ten pełni rolę hamulca awaryjnego. Umożliwia zatrzymanie auta, gdy zepsuje się hamulec zasadniczy. Używa się go również wtedy, gdy zostawiamy auto na wzniesieniu. Zostawienie samochodu na biegu nie gwarantuje, że nie nie stoczy się on z powierzchni o dużym kącie nachylenia (skrzynia biegów jest wtedy bardziej obciążona, bieg może wyskoczyć). Niefrasobliwość w tym względzie może spowodować, że auto zjedzie z górki, powodując straty i niebezpieczeństwo nie tylko dla kierowcy pojazdu, ale też dla innych użytkowników drogi.
Dlatego hamulec ręczny jest tak ważny. Zbudowany jest on z dźwigni umieszczonej pomiędzy fotelem kierowcy, a pasażera, oraz linek, które po pociągnięciu powodują zaciśnięcie hamulców tylnych kół i unieruchomienie pojazdu. Problemy z hamulcem ręcznym mogą być spowodowane kilkoma rzeczami:
- rozregulowaniem układu,
- zużytym lub uszkodzonym bębnem,
- uszkodzoną lub zapieczoną śrubą regulacyjną.
Powodem nietrzymania hamulca może też być rdza, uszkodzone sprężyny powrotne, a także wiele innych elementów. Niesprawny hamulec trzeba jak najszybciej wyregulować. W naszym warsztacie samochodowym Auto Serwis Mateczny zadbamy o sprawność i ewentualną naprawę hamulca ręcznego w Twoim samochodzie.